Amburi koduleht           Lühiülevaade toimunud nõiajahtidest           Amburi koduleht



 

   Esimene "Suure Reede Suur Nõiajaht" sai teoks 10. Aprillil 2009, kui samal ajal Soomlaste Suure Reede "Nõiaringi" võistlusega sai siinpool lahte läbi viidud kohalik PMR446 nõiajaht, kindla aja jooksul rajalt mahavõetud "nõidade" hulgale, mis läks siinsele rahvale hästi peale. See oli esimeseks PMR446 käsijaamade välivõistluseks sidede hulga, mitte sidekauguste peale (enne seda sai mitmel korral osa võetud Soomlaste nõiajahist).

   Võistlused said nimme korraldatud samal ajal, kuna siis on mõlemalpool lahte väljas hulgem jahiharrastajaid ja hea võimalus testida PMR446 käsijaamadega, mõlemapoolset suurt huvi pakkuvat, ülelahe nõiajahti.
   Õnneks oligi hea levi õigel ajal õiges kohas ja PMR poolevatistega saadi mitmed "nõiad" kätte ka teiseltpoolt lahte.

   Kaasa sai tehtud koos põhjanaabritega ka 2010 aasta Nõiajahis ja kuna huvi oli seegikord suur, muutus ka siinpool lahte korraldatav Suure Reede Nõiajaht igaaastaseks traditsiooniks.


2011

Mina Suure Reede Nõiajahil 22.4.2011, Rannamõisa kõrgel kaldapealsel.


2012

   Kuigi 2012. aasta Suure Reede ilm oli eelneva aasta kauni kevadilmaga võrreldes väga talvine, tuule ja lumelörtsiga, ei heidutanud see õigeid pemarimehi. Jahilisi oli väljas mitmel pool kõrgetel paikkadel nii Tallinnas kui selle ümbruses.

Suure Reede Nõiajahil 2012, Kristo1 ja U2 (ES2URN) lumisel Rummu tuhamäel (pilti tegi Skeem).


2013

   2013. aasta Suure Reede ilm oli küll veel talvine, aga taevas oli selge ja ka tugevat tuult polnud. Jaht oli jällegi huvitav ja osavõturohke. Levi üle ei saanud samuti kurta, sest jahi ajal tehti Nõiajahtide side uus kaugusrekord.
   Pauhh (ES2ADF) sai oma jahipaigast, Pakri poolsaare tipus (loc. KP29AJ53), mille kõrgus merepinnast ~ 30 m, kätte Soomest, kaugel Pyölinvuori vaatetornis pesitseva "nõia" Waldomani (loc. KP30RM85). Torni vaateplatvormi kõrgus merepinnast 96 m. Sidekaugus 229,5 km !

 

Pauhhi jahirelvad Pakri poolsaare tipus ja Waldomani jahikoht Soomes, Pyölinvuori vaatetornis.


2014

   2014. aasta Suure Reede ilm oli jälle kevadiselt kaunis ja soe, soosides Nõiajahist osavõtjaid, mida jätkus nii tihedamalt asustatud põhjarannikule kui ka lõuna-regioonidesse, kuigi seal on vahemaad tunduvalt suuremad ja rahvast hõredamalt.

Hanno (ES6ACY) Nõiajahi relvad Põlvamaal (loc. KO38OA), suunaga Munamäele.


2015

   2015. aasta Suure Reede Nõiajaht. Ilmataat soosis seegi kord jahilisi, sest eelmise päeva vihm oli asendunud päikesega. Jahilisi oli sel aastal vähem kui eelmisel, aga karastunud jahikontingent oli kõik väljas. Veidi kurvaks tegi see, et levi oli sellel päeval vilets ja üle lahe põhjanaabritega sai ainult paar sidet, needki väljapool võistlusaega.

Taivo (ES4HTI) jahikoht Koplis, Paljassaarel, kus näha veel jäänuseid kunagisest "raudsest eesriidest".


2016

   2016. aasta Suure Reede Nõiajaht. Jahipäev oli küll päikeseline, aga jahe ja tuuline. Jahihuvilisi oli sellel aastal väljas veel vähem kui eelmistel, mis paneb mõtlema, kas nõiajaht hakkab (ilmselt ka jahedate ilmade tõttu) oma populaarsust kaotama ja tuleks selle asemel korraldada uus PMR446 käsijaamade võistlus soojemal ajal, näiteks Volbriõhtul mil on samuti nõidade lustimispidu või siis veel hiljem ja hoopis mõne teise nime all (suvepoole on ka levi harilikult parem).
   Kahjuks oligi levi jälle vilets ja sided üle lahe jäid seekord hoopis pidamata.

Siilionu (ES2AST) "nõidu peilimas" oma jahipaigas Koplis, Paljassaare tipus.


2017

   Kuigi 2017. aasta Suureks Reedeks ennustas ilmajaam väga viletsat ilma ja plaanis oli isegi jaht edasi lükata Volbriõhtule, kinkis ilmataat just selleks päevaks kena päikeselise ilma. Ka temperatuur oli võrreldes eelnevate päevadega veidi soojem ja tuulevaiksem. Tänu sellele oli osavõtjaid jälle rohkem kui eelmisel aastal, mistõttu nõiajahi edasilükkamist suvisemale ajale esialgu ei plaani, aga asi vajab siiski mõtlemist ja arutamist.
   Seekord oli võitjale välja pandud ka väikene auhind, vaba looduse "Sinise mikrofoni" karikas.

   

                                Kristo1 ja U2 jahipaigas Rummu tuhamäel.             "Sinise mikrofoni" karikas läks jagamisele
                                                                                                                            Kalamaja ja Taivo vahel.


2018

   2018. aasta Suure Reede ilm oli küll kevadine, aga jahe. Sellest hoolimata oli osavõtt rohke. Samuti levi oli väga hea, tänu millele said mitmed jahtijad ka üle lahe põhjanaabrite nõidu kätte. Seekordne jahi auhind, vaba looduse "Sinine mikrofon" läks teenitult õrnema soo esindajale Liisule.



2019

   2019. aasta Suure Reede ilm oli samuti kevadine, aga jahe. Ilmselt tänu sellele oli osavõtt veidi kesisem kui eelmisel aastal. See-eest levi oli hea ja teiseltpoolt lahte Helsingi - Malmis (KP29KG10) jahti pidanud Thomas (Toomas Saaliste) sai kokku koos Linnahalli katusel jahti pidanud Kalamaja (KO29JK07) ja Tabasalu kaldapealsel jahti pidanud Robertiga (KO29GK45) võrdselt esikohta punkte. Kuna Thomase asukoht oli neist kolmest Tallinna kesklinnast geograafiliselt kõige kaugemal, läks selle aasta jahi auhind, vaba looduse "Sinine mikrofon" Thomasele.

   

Thomas oma PMR446 MHz Suure Reede Suure Nõiajahi 2019 karikaga.



2020

   2020. aasta Suur Reede sattus väga kehvale, koroona viiruse tekitatud pandeemia laialdase leviku ajale. Seetõttu, järgides meedikute soovitusi, otsustasin (nagu ka Soomes) ohutuse huvides nõiajahi ära jätta, õigemini ohutumale ajale edasi lükata,
et inimesi välja, ringi liikuma mitte õhutada.
    Selle kompenseerimiseks oli kavas teha lihtsalt PMR446 aktiivsusõhtu, mille sideteste saab teha ka koduaknalt või rõdult,
kui ei soovita välja minna. Ja muidugi ilma logideta.
  Osa jahihuvilisi soovis siiski, olenemata soovitustest, võistluse igal juhul ära pidada ja viisid selle ikka läbi. On muidugi tore,
et inimesed söendasid välja minna ja loodetavasti keegi jahikohtadesse siirdudes viirusekollete lähedale ei sattunud.
   Väljas oli võistlemas 12 jahilist, kellest kõige rohkem - 11 nõida püüdis Linnahalli (KO29JK07) katusel sidetanud Kalamaja.

   

2020. aasta Suur Reede Nõiajahi võitja Kalamaja ja võitja karikas.




Tagasi algusesse